Skróty klawiszowe:

wielkość tekstu: A A A

Kalendarz

Ciekawostki

Rodzina 500 plus” – uwaga na oszustów

Strona główna » Aktualności » Rodzina 500 plus” – uwaga na oszustów

Poniżej podajemy informację Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ostrzegającą przed próbami wyłudzania pieniędzy w związku z Programem Rodzina 500plus.

Rodzina 500 plus” – uwaga na oszustów

Przypominamy, że wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego jest darmowy. Za jego pobranie i złożenie nie ponosimy żadnych opłat.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) ostrzega przed pojawiającymi się próbami wyłudzenia pieniędzy od osób chcących złożyć wniosek oraz przed powstającymi stronami internetowymi dotyczącymi tego programu. Jedynymi stronami internetowymi z autoryzowanymi przez stronę rządową informacjami o programie są strony:

oraz oficjalne strony internetowe ministerstw.

Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek, które pomogą lepiej zabezpieczyć się przed oszustami. Warto je przeczytać przed wypełnieniem i złożeniem wniosku o świadczenie wychowawcze.

1. Żadna z instytucji zaangażowanych w składanie wniosków o wypłatę świadczenia nie pobiera za to opłat – wypełnianie i składanie wniosków jest całkowicie bezpłatne.

2. Żadna z instytucji zaangażowanych w składanie wniosków o wypłatę świadczenia nie żąda od swoich klientów podawania lub potwierdzania  drogą mailową lub SMS-ową danych, takich jak: imię i nazwisko, numer dowodu osobistego, PESEL, miejsce zamieszkania czy przekazywania innych tego typu wrażliwych informacji.

3. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku otrzymania maila lub SMS-a z prośbą o kliknięcie linka lub odesłanie SMS-a. Nie należy na nie reagować – może to być próba oszustwa, wyłudzenia danych lub zainfekowania komputera!

4. Przy wypełnianiu i wysyłaniu wniosku należy zwrócić szczególną uwagę, czy odbywa się to przy pomocy bezpiecznego połączenia (w przeglądarce internetowej najczęściej świadczy o tym zamknięta kłódka na pasku z adresem strony, z której korzystamy).

5. Przy wypełnianiu i wysyłaniu wniosku o wypłatę świadczenia najlepiej bezpośrednio wchodzić na stronę banku lub innej instytucji zaangażowanej w program, ewentualnie skorzystać z bezpiecznej strony: https://rodzina500plus.gov.pl/

6. Jeśli w wyglądzie strony cokolwiek budzi zaniepokojenie, przed zalogowaniem się do systemu transakcyjnego najlepiej skontaktować z konsultantem infolinii.

7. Aby uniknąć zainfekowania komputera niebezpiecznymi wirusami, należy korzystać z legalnego oprogramowania i regularnie je aktualizować. Trzeba też dbać o bezpieczeństwo własnego komputera poprzez stosowanie aktualizowanych na bieżąco programów antywirusowych oraz firewalla. Jeżeli tylko jest to możliwe, podczas korzystania z bankowości internetowej należy używać własnego komputera.

8. Jeżeli link z otrzymanej wiadomości został już otwarty i podano jakiekolwiek dane na stronie internetowej przypominającej serwis transakcyjny/stronę związaną z programem „Rodzina 500 plus” itp. należy niezwłocznie skontaktować się z konsultantem banku.

Apelujemy do świadczeniobiorców o ostrożność.

Program „Rodzina 500 plus” to systemowe wsparcie polskich rodzin. Z pomocy korzystają rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18 roku życia. Każda rodzina z minimum dwojgiem niepełnoletnich dzieci może otrzymać 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę wsparcie otrzyma każde dziecko, także jedynak. Dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym kryterium dochodowe jest wyższe i wynosi 1200 zł netto.

 

czytano: 1242 razy

autor: opspilica.pl

data dodania: 2016-04-15 09:22:28

Ośrodek Pomocy Społecznej w Pilicy
ul. Senatorska 3, 42-436 Pilica

tel.: (32) 67 16 126
e-mail: ops@opspilica.pl

Ośrodek Pomocy Społecznej w Pilicy
Poleć stronę
Zapytanie
Wersja mobilna